www.metale.xmc.pl

Hartowanie Metali Umacnianie Zastosowanie Obróbka Metalurgia Cechy Właściwości

🔥 Pyroliza: Nowe horyzonty recyklingu i czyszczenia metali

Istnieje kilka metod czyszczenia metalowych powierzchni ? w zakładach przemysłowych najczęściej wykorzystuje się piaskowanie i śrutowanie, które nie tylko przywracają metalowi blask, ale również go szlifują. Niektóre zanieczyszczenia, takie jak farby czy lakiery, wymagają jednak innych, chemicznych rozwiązań. I takim właśnie jest pyroliza! Co dzieje się w piecu pyrolizowym i kiedy należy z niego skorzystać?

hakotech.pl Pyroliza: Nowe horyzonty recyklingu i czyszczenia metali

Czyszczenie pyrolityczne ? na styku przemysłu i recyklingu

Pyroliza to proces chemiczny, polegający na rozkładzie związków pod wpływem działania wysokich temperatur i bez udziału tlenu. Wykorzystuje się do tego specjalne, dwukomorowe piece do pyrolizy, ogrzewane gazem ziemnym lub olejem opałowym.

Proces rozkładu związków organicznych zachodzi w temperaturze powyżej 400? C ? taka panuje w tzw. komorze oczyszczania. W drugiej części pieca ? komorze dopalania ? spalaniu ulegają powstałe w wyniku pyrolizy gazy; tam temperatura sięga nawet 900? C. Dzięki dwuetapowemu rozkładowi związków proces pyrolizy nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych produktów spalania ? utylizacji trzeba poddać jedynie spopieloną część materiału.

Pyroliza – Hako Technology znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas pracy z powierzchniami pokrytymi farbą lub lakierem ? podgrzanie metalu do wysokiej temperatury z łatwością usunie z niego wszelkie ślady:

  • lakieru elektroizolacyjnego;
  • farby proszkowej;
  • farby rozpuszczalnikowej;
  • farby wodorozcieńczalnej.

Technikę czyszczenia termicznego wykorzystuje się również do odtłuszczania metali oraz pozbywania się zaschniętych zabrudzeń przed poddaniem ich dalszej obróbce lub ponownemu malowaniu.

Co ciekawe, te same piece, które ma na swoim stanie park maszynowy – Hako Technology, są także istotnym narzędziem w procesach recyklingu i utylizacji odpadów. Pyroliza pozwala wyodrębnić i odzyskać monomery z polimerów oraz stanowi pierwszy krok w usuwaniu niebezpiecznych odpadów przemysłowych. 

Zalety czyszczenia metodą pyrolizy

Pyroliza należy do najbardziej skutecznych i najbezpieczniejszych (dla środowiska, ale i dla nas samych!) metod usuwania zanieczyszczeń. Pozwala pozbyć się resztek złożonych związków chemicznych z dowolnej metalowej powierzchni ? i to bez użycia chemikaliów! Wszystko, czego potrzeba to wysoka temperatura i, oczywiście, nowoczesny sprzęt.

Proces pyrolizy jest w obecnie produkowanych piecach niemal w pełni zautomatyzowany; obsługa pieca ogranicza się do jego załadunku oraz regulacji parametrów za pomocą programowalnego systemu sterującego. Dzięki niemu operator ma pełną kontrolę nad każdym etapem czyszczenia pyrolitycznego i dopalania gazów, a jednocześnie ? może być pewny, że rozgrzany w piecu ?do czerwoności? metal nie ulegnie zniekształceniu i nie straci swoich właściwości fizycznych.

Co jednak najważniejsze, czyszczenie metodą pyrolizy jest w stu procentach bezpieczne dla środowiska. Nie tylko nie wymaga wykorzystania silnych środków chemicznych, ale również pozwala spalić potencjalnie szkodliwe gazy w kontrolowanych warunkach, bez uwalniania ich do atmosfery.

Wykrywacze Metali